Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Čínské tance: soulad harmonie a dokonalosti v každém pohybu

Čínské tance

Čínské tance patří k čínské kultuře od nepaměti, a nejstarší z nich jsou staré přes šest tisíc let. Z původních tanců se vyvinulo umění, v němž byl každý krok i pohyb těla promyšlený a prováděný s naprostou elegancí. Postupem času se “umění pohybu” šířilo, čímž vznikaly zcela nové formy tance. Některé doprovázely oslavy, jiné bavily císaře a jeho přátele, další se zase uchytily ve společnosti. A mnohé z nich přetrvaly dodnes …

Čínské tance jako přežitek staré kultury

Tanec se stal velmi rychle nedílnou součástí čínské kultury, kterou dnes prezentují tradiční, moderní i oslavné tance. Mezi turisty jsou vůbec nejoblíbenější dračí a lví tance, jejichž různé formy jsou vrcholem oslav Čínského nového roku. Velký obdiv na sebe strhávají rovněž tradiční čínské tance, při nichž jsou využívány vějíře a papírové deštníky. Původ zmíněných stylů sahá až do 4. tisíciletí př. n. l., čímž se řadí mezi nejstarší tance na území Číny.

Čínský tanec - vějíř

Tradiční čínské tance jsou někdy velmi rozdílné: Některé z nich jsou úžasně jasné a dynamické, zatímco jiné mají naopak pomalé a plynulé pohyby. V určitých tancích jsou často používány různé propriety, jako jsou třeba stuhy nebo vějíře, ale i zbraně, proutí atd. Téměř všechny tradiční tance mají v Číně nějaký význam: Často jsou věnovány bohům, které si chtějí lidé naklonit; další symbolizují události v historii země, jiné se nesou čistě v tradičním a lidovém duchu. Folklorní tance jsou dnes často k vidění pro zahraniční turisty ve velkých městech, ale za tím pravým uměním musíte na venkov.

Nejpopulárnější tradiční čínské tance přežily dodnes

Vybrané tance se udržely na území Číny po mnoho tisíc let, během nichž byly některé zdokonaleny, další zachovány, a jiné dali vzniknout úplně novým stylům. Velkolepá podívána čeká každoročně všechny, kteří se třeba oslav Čínského nového roku, jejichž vrcholem je dračí tanec v několika různých formách (liší se dle lokality).

Dračí tanec: Úkaz síly, moudrosti a děsivosti

Dračí tanec patří do kategorie lidových tanců, které vyžadují akrobatické kousky a desítky dokonale sehraných tanečníků. Čínský drak s krutým výrazem ve tváři symbolizuje důstojnost, moudrost a sílu v čínské společnosti, včetně pravomoci děsit. Existuje několik verzí Dračího tance, jedním z nejpopulárnějších je představení Ohnivého draka, během kterého je drak doprovázen nesčetným množstvím luceren symbolizujících jeho ohnivý dech. Dračí tanec je tak nejvýraznější v noci, kdy můžete vidět speciální efekty, jak drak přichází k životu a začíná zářit a chrlit plameny.

Lví tanec: Ochrana před zlými duchy

Lví tanec patří rovněž mezi lidové tance, a těší se vysoké popularitě. Nejenom Číňané vidí v králi zvířat ochránce, který od nich svou silou odežene všechno zlé. Lví tanec má ovšem v severní a jižní Číně odlišný význam. Na severu země je Lví tanec mnohem více evokující a prováděný akrobatickými tanečníky, což naznačuje známou dravost a hbitost mocného lva. V jižní Číně má lev navíc symbolickou roli strážce zlých duchů, které také v některých případech vymítá. A odlišnosti najdeme také v samotném vyobrazení lvů a stylu tance. Na rozdíl od severního, má jížní lev o dost větší oči s unikátním rohem ve středu hlavy a se zrcadlem na čele, které odráží světlo s každým jeho pohybem.

Lví tanec obvykle tančí pouze 2 tanečníci, kteří si na sebe vezmou obrovské papírové kostýmy lvů, v nichž hází hlavou a vrtí ocasem. Protože nejsou lvi původem z Číny, vypadají jejich hlavy nejčastěji jako čínský drak nebo jiná mýtická bytost. Lví tanec lze tančit i v těch nejodlehlejších vesnicích a mimo hlavní ulice v metropolích na jihu Číny, kde se koncentruje většina čínských etnických menšin.

Dvorní tance: Zábava  pro císaře a nejvyšší vrstvy

Dvorní tance nebo také tance císařského dvora byly určeny pro tu nejvyšší společenskou třídu. Vidět je proto mohly pouze císař a jeho nejbližší, vysoce postavení státní úředníci, hosté nebo císařská garda. Postupně se ale i tyto tance rozšířily a zlidověly, takže byla jejich napodobená forma prezentována také v dalších částech země.

Čínské dvorní tance

Prince Qin Cavalry: Tanec na oslavu armády

Prince Qin Cavalry je tanec, který údajně oslavuje sílu a majestátnost císařské armády. Byl představován jako připomínka císařovy družiny – včetně ministrů a princů. Princ Qin a jeho jezdectvo se společně podíleli na představení, kterého se účastnilo přes sto vojáků doprovázených živou hudbou, kterou tvořilo více než sto zpěváků a hudebníků. Choreografii i hudbu stvořil samotný císař.

Čínské tance - Prince Qin Cavalry

Nichang Yuyi: Tanec letu na měsíc a zpět

Nichang Yuyi patří rovněž mezi císařskou tvorbu, a to včetně choreografie napsané císařem Xuan Zong z dynastie Tang (známým také jako Li Longji). Kostýmy tanečníků jsou zdobeny jemnými peříčky, která symbolizují lehkost a let. Tanec je proto někdy označován jako „tanec šatů z peří“. Údajně vznikl dle legendy o císaři, který snil o cestování na Měsíc a zpět.