Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Čínský nový rok

Čínský nový rok

Čínský nový rok je nejdůležitějším z tradičních svátků v zemi. Jeho význam ovlivňuje kromě domovské Číny i zbytek jihovýchodní Asie. Čínský nový rok má proměnlivý datum začátku, který je určen astronomicky, a zpravidla kolísá mezi 21. lednem a 20 únorem. Nový rok přichází s druhým měsícem po zimním slunovratu (po třetím měsíci v případě, má-li končíci rok vložený třináctý měsíc). V Číně je tento svátek známý spíše jako Svátky jara.

Čínský nový rok

Čínský nový rok je pro všechny Číňany obrovskou událostí, a oslavy probíhají po celé zemi – od obřích aglomerací pořádajících velkolepé podívané, až po chudé venkonvské osady. Jeho oslavy začínají první den prvního lunárního měsíce, a končí teprve patnáctým dnem, který je známý jako Svátek lampionů.

Svátek lampionů v Pekingu

V roce 2017 připadá začátek oslav na 28. ledna, a tento rok bude ve znamení Kohouta (雞) v znamení ohně. Lidé žijící mimo území Čínské lidové republiky nazývají Čínský nový rok spíše jako Lunární nový rok, což je ve zbytku světa známo jako novoluní.

Čínský zodiac

Zejména v Číně se oslavy Čínského nového roku značně liší od těch evropských – Číňané investují každoročně vysokou sumu do oslav nejdůležitějšího svátku v zemi, který započne obrovskou světelnou show doprovázenou ohňostrojem ve městech po celé Číně. Celá země je vyzdobena barvami štěstí a radosti v kombinaci s dekoracemi zvířete, jemuž bude nový rok patřit. Honosná čínská výzdoba působí mnohdy extravagantně – v každém případě se ale jedná o nezapomenutelný zážitek

Čínský nový rokČínský nový rok


Rok kohouta

Ohnivý kohout je v čínském horoskopu vyznačován nekonfliktní, dobrosrdečnou, avšak egoistickou povahou. Tento rok symbolizuje především úspěchy a vítězství, kterých lze dosáhnout tvrdou prací a trpělivostí. Ohnivý kohout přinese klid v soukromých i rodinných vazbách, a nový pohled na svět. Jelikož je ohnivý kohout rovněž velice odvážný, umožní lidem častěji, ale zato bezpečněji, riskovat. Rok kohouta je velice intenzivní v posunu vpřed, a bude vyžadovat vysokou dávku odvahy a kreativity.