Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Greenpeace mávají červenou vlajkou! Hodnota ozonu v Číně opět vzrostla

Ozon trápí mnoho zemí po celém světě a bojují proti němu všemi možnými způsoby. Touto otázkou se zabývá i Čína, která podstoupila v červnu kontrolní měření, které pro ně nedopadlo vůbec dobře. Hodnota ozonu ve vzduchu se oproti loňskému červnu zvýšila o varujících 11 procent.  Což je jeden z nejvyšších nárůstů za poslední dobu. 

Zpráva od Greenpeace

Ve středu 18. 7. Podalo Greenpeace (ekologická organizace, zabývající se životním prostředím a ochranou planety) s odvoláním na oficiální údaje naměřené hodnoty, cituje je agentura Reuters. Čína s ozonem bojuje již dlouhodobě a snaží se naplňovat své plány na to, aby se situace nezhoršila. Bohužel i navzdory čtyřletému boji, které vedou čínské úřady, se znečištěním vzduchu se ozon stal “vynořivší hrozbou“, jak uvedlo Greenpeace.

Hodnoty, které byly naměřeny v hlavním městě Peking, jsou opravdu varující. Průměrná hladina znečištění, která se momentálně v ovzduší nachází, byla v červnu 120 mikrogramů na metr krychlový. Pro představu je to dvojnásobek hodnot, které byly naměřeny v jiných kritických lokalitách, jako jsou třeba Kalifornie nebo Mexiko. Čínské ministerstvo životního prostředí vydalo prohlášení, v kterém varuje obyvatele Pekingu, kde by se v následujících deseti dnech mělo objevit vysoké ozonové znečištění.

Ozon a zdraví

“ Spálení pro plíce,“ i tak se jinak říká troposférickému (přízemnímu) ozónu. Ten vzniká díky interakcí slunečního světla společně s oxidem dusičitým a dalšími nestálými organickými látkami. Bohužel to má neblahý vliv na zdraví a může to vést k dušnosti, kašli, anebo i zánětům dýchacích cest. V největším ohrožení jsou právě děti, které stále rostou a vyvíjí se a může je dlouhodobý život v těchto podmínkách vážně ohrozit, poznamenat je na celý život a způsobit jim třeba astma nebo nesprávný vývoj plic.

Jaké jsou zdravotní dopady?

“Pravděpodobnými příčinami prudkého nárůstu hladiny ozónu jsou vysoké emise oxidu dusičitého z těžkého průmyslu a dopravy. Dále však i narůstající vypouštění nestálých organických látek z rafinace ropy, výroby plastů, stavební činnosti a dopravy, “ uvedlo ve své zprávě Greenpeace.

Organizace Greenpeace uvedla i údaj, že právě ozon je zodpovědný přibližně za 70 000 předčasných úmrtí v Číně v roce 2017. V dubnu byla publikována studie Pekingské univerzity, kde uvádí, že koncentrace ozonu vzrostla o deset a více procent v letech od roku 2014 do roku 2017 a to v deseti městech na severu Číny. Hodnota ozonu bohužel v Číně neustále roste, a to i navzdory jejich plánu a veškerým jejich snahám a opatřením, které se snaží realizovat. Všichni doufají, že následné měření už přinese pozitivnější výsledky a stav se již nebude horšit.