Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Hrobky dynastie Ming berou dech. Tajemství střeží obří sochy

Hrobky dynastie Ming - Peking

V hrobkách leží desítky vládců dynastie Ming, která patřila k nejmocnější v historii Číny. Většina staveb je dochována v původním stavu, z místa dýchá tajemno a majestátnost.

Hrobky jsou místem odpočinku 13 ze 16 císařů a 23 císařoven mocné dynastie Ming, která vládla na území Číny mezi lety 1 368 a 1 644. Leží v dlouhé zahradě, kterou prochází Císařská cesta duchů střežená sochami v nadživotní velikosti. Místo je v souladu s feng šuej (fengshui), a je dochováno v původním stavu, jak ho vystavěl první císař dynastie Ming. Cesta k ní vede údolím mezi Dračími a Tygřími horami, a samotné hrobky obklopuje horský hřeben. Ten střeží zemřelé při jejich odpočinku před zlými duchy, kteří přichází se severním větrem. které ji přirozeně chrání.

Sochy střeží hrobky i podzemní palác císaře Wang Lin

K hrobkám vede posvátná Cesta duchů, po níž kdysi procházely pohřební průvody, které odnášely císaře a císařovny, aby je uložily k věčnému spánku. Podél cesty stojí sochy 36 vojáků ve zbroji, několik dvojic skutečných i bájných zvířat (lvi, sloni, koně, velbloudi, jednorohý Qilin), i sochy nejvyšších státních úředníků v nadživotní velikosti. Na konci cesty se nachází brána draka Fénixe, kterou vejdete přímo do areálu, kde uvidíte celkem 13 hrobek, ale zpřístupněny jsou pouze dvě.

Peking - hrobky císařů dynastie Ming

Může vás zajímat: Si-an (Xi’an): Město starých císařů v srdci Číny, proč bychom ho měli znát?

Nejvýznamnější z hrobek je Dingling, v níž byl pochován císař Wang Lin. Později se ukázalo, že se pod jeho hrobkou nachází podzemní palác, hlavní vstup byl ale po pohřbu zazděný, a ke vstupu proto slouží zadní. V hrobce se nachází tři sarkofágy – v prostředním leží císař, a po jeho levici i pravici odpočívají dvě císařovny. V místnosti je řada nádob, předmětů a truhlic s poklady, přičemž jsou rozmístěny v přísném souladu s pravidly geomantie.

Působivá je také hrobka Changling na třetím nádvoří. V místě se nachází museum dynastie Ming, jehož dominantou je socha císaře v nadživotní velikosti. Ve vitríách je vystavena koruna, kterou nosily císařovny, spony do vlasů, porcelán nebo zlaté ingoty. Když projdete parkem, narazíte na pětici obětních nádob, u nichž lidé “pohazují” kovové mince jako uctění památky. Mingské hrobky se nachází 42 km severovýhodně od centra Pekingu, hlavního města Čínské lidové republiky.