Pchu-si, historické centrum Šanghaje

Promenáda Bund
  • Březen 22, 2017
  • Města
  • 2 Komentáře
  • Chingischan
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Pchu-si nebo Puxi je historická část Šanghaje ležící na východě Čínské lidové republiky, a její název znamená doslova „Západní břeh Chuang-pchu“. Tvoří historické centrum starobylé metropole, která je střediskem obchodu a financí v zemi. Rozprostírá se na západním břehu řeky Chuang-pchu (Huangpu) protékající středem města. Historické centrum je i přes sílící význam čtvrti Pchu-tung střediskem vzdělání, kultury a obchodu v Šanghaji. Představuje také domov pro téměř polovinu jejích obyvatel, kteří žijí na 288 kilometrové rozloze Puxi.

Náměstí lidu v Pchu-si

Pchu-si je centrem kultury a hlavní nákupní zónou v Šanghaji. V obvodu stojí významné budovy, které k Pchu-si neodmyslitelně patří …například Velké Šanghajské divadlo, Šanghajské museum, Náměstí lidu nebo promenáda Bund. Největší nákupní ulice jsou soustředěny po celém obvodu, a k největším patří Západní pěší zóna Nanjing, Centrální ulice Huaihai nebo Xujiahui.

Obytná zóna Pchu-si v blízkosti řeky

V Pchu-si se nachází mezinárodní letiště, které hraje významnou roli v infrastruktuře města – je jím Šanghajské mezinárodní letiště Hongqiao, které je starší než letiště v sousedním obvodu Pchu-tung. Hustá silniční a železniční síť zajišťuje plynulou přepravu lidí a zboží po celém obvodu. V centru Pchu-si se nachází staré železniční hlavní nádraží, které je spolu s jižním nádražím největší ve městě. Klíčovou roli v přepravě lidí hraje šanghajské metro, které denně přepraví miliony cestujících, a spojuje všechny městské obvody. Větší objem zboží přepravují lodě, které mají díky Huangpu dostupnost téměř po celém městě.

Centrum Pchu-si v čele s hotelem White Magnolia Plaza

Velký význam má v ekonomice Pchu-si sousední obvod Pchu-tung, který je oddělen mohutným korytem řeky Yangtze. Mezi oběma oblastmi vede několik tunelů a velkých mostů, které jsou pro vzájemnou komunikaci stěžejní. Pchu-si neoplývá moderní architekturou na každém kroku, jako okolní obvody – zato přináší vysokou kulturní hodnotu a rozlehlé historické stavby, které svým významem konkurují vysokým mrakodrapům na druhém břehu řeky. K nejzajímavějším místům v obvodu patří malá čtvrť Xintiandi postavená ve stylu shikumen, který byl pro Shanghai typický na přelomu 19. století.

Xintiandi ve stylu shikumen

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
  1. Velké divadlo v Šanghaji - Tajemná Asie left a comment on 24.3.2017 at 6:16

    […] staveb v Šanghaji, ale rozkládá se na ploše více než dvou hektarů u Lidového náměstí v historickém centru Šanghaje. Výrazná prohnutá střecha symbolizuje tradiční čínskou architekturu, zatímco […]

  2. […] starověké Číny oficiálně nazvané Šanghajské muzeum nebo Shanghai Museum se nachází v historickém centru města mezi dalšími významnými institucemi na Lidovém náměstí. Poprvé bylo slavnostně […]

Okomentuj nám příspěvek

Přejít k navigační liště