Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Víte, kde končí, a kde začíná Velká čínská zeď? Budete překvapeni

Velká čínská zeď, konec u města Ťia-jü-kuan

Velká čínská zeď je největší stavba v historii lidstva, a její vytvoření trvalo stovky let. Pod správou několika dynastií procházela razantními změnami, a byla rozvinuta do monumentálních rozměrů. Hlavním důvodem stavby byla ochrana území Číny před nájezdy kočovných kmenů z Mongolska. Zatímco původní plán představoval 2 000km dlouhou zeď na hřebenech severních hor, vládnoucí dynastie zeď rozšiřovaly k obrazu svému, a postupně bylo propojeno několik opevnění na území země.Mapa začátku a konce

I přesto, že leží velká část zdi ve vnitrozemí, za její hlavní část je považována původní zeď na severu země, která začíná na pobřeží Pochajského zálivu ve městě Shanhaiguan v provincii Hebei, a končí na kraji nelítostné pouště Gobi ve městě Ťia-jü-kuan (Jiayuguan) v severovýchodní provincii Gansu.

Začátek zdi nese název Old Dragon's head (Velká dračí hlava)


Jiayuguan, konec zdi na okraji pouště Gobi

Původně sahala Velká čínská zeď až 400km za hranice Severní Korei, která však nechala památku zaniknout, a tvrdý diktátorský režim znemožňil jakékoliv pátraní po jejích ruinách, a tak je skutečný dosah zdi historií.