Všechno, co chcete v Japonsku vidět: Od chrámů po Tokio

Foto: Pixabay.com

Japonsko, známé také jako Země vycházejícího slunce, je ostrovní stát ve východní Asii. Celou zemi tvoří téměř 7 000 malých i velkých ostrovů, z nichž jsou největší Hokkaidó, HonšúŠikoku a Kjúšú. Japonsko je poslední zemí na světě, kde vládne císař. V zemi žije 127 milionů obyvatel na celkem 430 ostrovech. Japonsko má velmi bohatou historii, která je dodnes vidět v každém městě i vesnici. A stejně jako Čína, bylo i Japonsko uzavřené okolnímu světu, takže jsou vlivy jiné civilizace pouze minimální.

Podle některých vědců byla země osídlena již před 500 tisíci lety. Archeologické nálezy ale ukazují, že se první lidé v oblasti Japonska usadili před 35 tisíci lety. Japonsko má velmi zachovalé kulturní dědictví, a po celé zemi tak můžete vidět různé chrámy, kláštery, hrady nebo pagody, které přímo vybízí k prohlídce.

Posvátné hory Japonska

Posvátné hory jsou pro Japonce místem inspirace a odpovědí. Často stoupají k jejich vrcholu, aby meditovali a našli odpovědi na vše, co se jim právě odehrává v životě. Dodnes spoustu návštěvníků přináší oběti, aby získali přízeň božstva. Prosí o jejich pomoc a trpělivě čekají na znamení i několik dní. Mezi nejnavštěvovanější posvátné hory patří symbol Japonska Fudži; Ontakesan u řeky Kisso; Tateyama v pohoří Hida; Hakusan jižně od Kanazawy a Aso na jižním ostrově Kjúšú v blízkosti města Kumamoto. Aso se v roce 2016 probudila k životu a bez jediného zabouření vychrlila lávu a oblaka popelu na okolní vesnice; Sakurajima – kvůli nebezpečí je zakázáno na horu chodit, ale její krásy můžete vidět z rozhledny Yunohira.

Japonské chrámy jsou plné tajemství a krásy

Kunozan Toshogu Shinto Shrine – velkolepá barevná svatyně postavená v roce 1617 na příkaz vládnoucího šóguna Hidetady.

Muzeum Iga – Ryu Ninja – dívka v kostýmu ninjy provádí návštěvníky historií i současností Iga – Ryu bojovníků Ninja.

Svatyně Atago – postavená v roce 1603 je známá dvěma rozdílnými schodišti. První velmi strmé s 86 chody je pro muže, a mírnější pro ženy se 109 schody.
Kinkakujin – chrámu je přezdíváno Zlatý pavilón, protože má dvě patra ze tří pokryta zlatem. Původní stavba bohužel v roce 1950 shořela, ale byla znovu postavená do původní podoby – včetně obou zlatých pater.
Chrám Sugimoto-dera byl založen roku 734 a je pravděpodobně nejstarší v celém Japonsku. Jeho název vznikl podle legendy. Ta vypráví o trojici soch, které se z chrámu při velkém požáru samy přemístily ven pod cedrový strom, aby unikly plamenům.

Chrám Hasedera – kde je umístěna socha bohyně milosti Kannon vytvořená v 8 století. Celá socha je vyřezaná z jednoho kusu dřeva a pokryta plátky zlata. Měří přes 9 metrů a má 11 tváří, přičemž má každá jiný výraz. Odlišné výrazy v tvářích značí, že každá z nich naslouchá jiné modlitbě. Kromě sochy je v chrámu nejstarší zvon, vyrobený už v roce 1264. Z chrámu Hasedera je také hezký výhled na Tichý oceán.

Hokkaidó – severní ostrov

Hokkaidó je druhý největší ostrov Japonska, a vzhledem k chladnějšímu podnebí je ostrov obydlen jen zřídka. Původní obyvatelé ostrova jsou lidé národa Ainu, kteří se postupem času smísili s japonskými osadníky. Lidé Ainu obývali také část blízkého Ruska, odkud zavlekli na ostrov Hokkaidó prvky ruské kultury.
Hlavní město ostrova je Sapporo, které bylo založeno v 19. století. Nejstarší památkou ostrova je Hodinová věž z roku 1878, která byla postavena po vzoru americké architektury s podporou americké vlády. Sapporo se nejvíce proslavilo v roce 1972, kdy pořádalo zimní olympijské hry. Město patří k největším městům v zemi a je domovem pro téměř 2 miliony obyvatel.

Zajímavou památkou je starý buddhistický chrám Narita-san Shinshou-ji postavený v roce 940 nebo jedinečný park Moerenuma obklopený močály. V parku si můžete prohlédnout třeba skleněnou pyramidu nebo odpočívat u fontány, která tryská až do výšky 25 metrů.

Festival obřích ledových soch

Festival ledových soch se koná v Sapporu už od roku 1950, a to přímo v samém centru. Festival známý jako Yuki Matsuri přivede do města každoročně až 2 miliony zvědavců z celého světa.

Honšú – hlavní ostrov Japonska

Honšú je největší ostrov Japonska, pro které představuje nejvyspělejší průmyslovou oblast v zemi. Hlavním městem ostrova je metropole Tokia, které je zároveň hlavním městem celého Japonska. V roce 1923 byl ostrov zasažen silným zemětřesením, které razantně poškodilo Jokohamu a část Tokia.

Tokio

Tokio je považováno za hlavní město Japonska, ale ve skutečnosti se jedná o celou prefekturu, která je za něj označována pouze ve světě. Na území prefektury Tokio stojí císařský palác, vládní budovy nebo hospodářské, kulturní a dopravní středisko, což z něj dělá centrum města. V Japonsku je známé jako Kantó.

Jokohama – z osady na vrchol

Jokohama byla původně malá rybářská osada, která zažívala od roku 1859 rychlou expanzi, a stala se vstupní branou zahraničního obchodu s Japonskem. Dnes je Jokohama druhým největším městem v zemi a hlavním městem prefektury Konagawa. Město si dodnes udrželo postavení největšího přístavu v zemi. V centru Jokohamy stojí Landmark Tower vysoká 296 metrů, která je nejvyšší budovou ve městě a druhou nejvyšší v Japonsku.

Kolosální Brána Torii

Nedaleko města Hirošima leží ostrov Icukušima známý také jako Mijadžima. Denně láká tisíce návštěvníků, kteří míří k jedné z nejznámějších japonských památek – kolosální bráně Torii stojící v moři. Ta bylo ovšem postavena z čistě náboženských důvodů. Brány Torii totiž mají sloužit výhradně jako odpočívadlo pro ptáky, kteří jsou v šintoismu posly bohů.

Nesmrtelná hora Fudži

Fudži – posvátná a legendami opředená hora se nachází asi 100 km na západ od Tokia, hlavního města země. Sahá do výšky 3 776 metrů a naposledy ukázala svou ničivou sílu v roce 1707. Výbuch byl tak mohutný, že bylo i vzdálené Tokio pokryto několikacentimetrovou vrstvou sopečného popela. I přesto, že už o sobě nedala vědět více než 300 let, vědci ji za vyhaslou nepovažují.
Kvůli nebezpečnému terénu nesměly na horu Fudži vstoupit ženy, a zákaz byl zrušen teprve díky odvaze jedné anglické dámy v roce 1867, která ho porušila a horu zdolala.

Legenda o večném životu Fudži

K hoře Fudži se váže legenda, podle které Japonci věří, že je nesmrtelná. Legenda praví, že se jeden císař zamiloval do krásné dívky, která ale jeho lásku nemohla přijmout. Ne snad proto, že by se jí nelíbil nebo byla oddaná jinému; ale proto, že byla dívkou z měsíce a musela se vrátit domů. Dívka císaři na rozloučenou darovala nápoj nesmrtelnosti. Císař ale nápoj nevypil, a z žalu nad ztracenou láskou ho vylil do kráteru Fudži.

Druhý a stejně největší

Ve městě Kamakura stojí u chrámu Kótokuin druhá nejvyšší socha Buddhy z bronzu na světě. Znázorňuje sedícího Buddhu Amitábha, který je významnou postavou v mahájánovém a vadžrájánovém buddhismu. V roce 1 252 ji vytvořili mniši na podporu buddhismu. Bronzový Buddha je uvnitř dutý, měří necelých 14 metrů a váží 93 tun.

Japonské hrady u jezera Biwa

Hrad Hikone – na méně známý hrad poblíž města Kjóto přitahuje pozornost kočičí samuraj. Hrad stojí na velmi strmém kopci, který byl pro nepřátele těžko dostupný. Na hradě i v jeho sklepení je vidět místní maskot Hiko-nyan, tedy bílá kočka v rohaté samurajské helmě.

Hrad Nidžó – rozsáhlý komplex hradních budov v centru Kjóta. V některých místnostech vybraných budov jsou figuríny, které ukazují různé scény ze života japonských vládců – pití čaje, audience, souboj samurajů nebo promlouvání k lidu. Rozlehlý hrad byl v roce 1994l zapsán na seznam UNESCO.

Nara – město, kde žijí lidé po boku božských jelenů

V dávné historii při zasvěcování chrámu, přijeli bohové na jelenech sika, aby se zúčastnily obřadu. Po jeho konci bohové odešli, ale jeleni zůstali a žijí zde dodnes. V jednom velkém městském parku jich žije dokonce 1200. Návštěvníci je mohou krmit jeleními sušenkami nebo zeleninou. Jeleni pamlsky zbožňují, a není nic neobvyklého, že loudí a prohánějí turisty ve snaze získat další.

Ósaka má největší akvárium na světě

Ósaka patřila k největším městům v zemi, a bývalo nejvýznamnějším obchodním centrem Japonska. Mezi největší turistické atrakce patří obrovské mořské akvárium, které je s obsahem vody 5,4 milionů litrů druhé největší na světě. V akváriu se prohání přes 29 tisíc mořských živočichů od malých rybek až po úplné velikány.

Termální jezírka jsou domovem opic

V parku Jigokudani se zabydlel opičí národ červenolících Makaků, kteří si oblíbili přírodní termální lázně natolik, že z nich jen málokdy vylezou. Celou oblast jejich domova pokrývá na 4 měsíce v roce sníh a teplota klesá až k -40° C. A mazané opice našly způsob, jak tu zimu nejlépe přečkat. Každou zimu obsadí jezírka s teplou vodou, ve kterých se vydrží koupat celé hodiny. K luxusu jim nechybí ani jídlo, které jim zaměstnanci parku nosí až pod nos. Jakmile zima ustoupí, opice se pohybují po celém okolí – téměř denně se ale vrací zpět k jezírkům. Pro návštěvníky jsou velkou atrakcí, a některé už jsou na zvědavce natolik zvyklé, že jim při chvilkové nepozornosti bez servítek odnáší mobily nebo kradou jídlo.

 Šikoku – nejmenší z všech ostrovů

Šikoku je nejmenší z hlavních japonských ostrovů. Rozlehlé hory ho rozděluji na sever a jih, přičemž je většina průmyslu soustředěna v severní části. Šikoku je spojen s hlavním ostrovem mostem Seto Óhaši, který končí nedaleko města Kobe, z něhož lze pokračovat do Ósaky. Propojení mělo nastartovat ekonomiku ostrova, což se dodnes úplně nepovedlo.

Za návštěvu stojí hrad Macujama z roku 1 603, který byl postaven ve výšce 132 metrů na hoře Macujama; Museum umění v Koči se sbírkou domácích i zahraničních malířů; Muzeum Sakamoto Ryoma v Koči, které skrývá staré spisy a přes 2 tisíce výtisků; nebo chrám Ryozenji, který je prvním chrámem na známé cestě po 88 chrámech.

Kóči – největší město na jihu ostrova

Kóči je jediné velké město na jižní straně ostrova. Žije v něm téměř 350 tisíc obyvatel, a jejich počet se v důsledku stěhování neustále snižuje. V oblasti města byl v roce 1603 postaven hrad Kóči-džó, který představoval centrum staré provincie Tosa. Ve městě můžete navštívit také dětské muzeum Anpanman nebo most Harijama-baši, na kterém se setkával buddhistický mnich se svou milenkou v oblíbené japonské písni.

Kjúšú

Kjúšú je třetí největší ze čtyř hlavních ostrovů a leží na jihu Japonska. Ostrov Kjúšú je považován za kolébku japonské civilizace, která postupem času převzala řadu čínských zvyků. Na jeho území vzniklo ve starých dobách mnoho království a panství, která mezi sebou soupeřila o moc, a zanechala po celém ostrově spoustu hradů a opevněných sídel.

K nejznámějším hradům patří Kumamoto, Macumoto a Himedži, které jsou známé jako Tři slavné hrady. Atomové muzeum v Nagasaki zase ukazuje město zpustošené americkou atomovkou, která na něj dopadla v roce 1945.

Malé Nizozemsko v Japonsku

Rozlehlá čtvrť Huis Ten Bosch je takové malé Nizozemí v Japonsku. Všechny budovy jsou postaveny ze dřeva a přesně kopírují starou holandskou architekturu. Ve čtvri jsou retaurace, obchody i hotely, a je velmi atraktivní zejména pro Japonce, kteří zbožňují evropskou architekturu.