Měsíční most – měsíc na hladině jezera

Měsíšní most
Want create site? With Free visual composer you can do it easy.

Měsíční most znázorňuje originalitu čínské architektury. Jeho vysoce klenutá konstrukce má tvar půlkruhu, což umožňuje chodcům přecházet z jednoho břehu na druhý, a zároveň pod ním mohou volně proplouvat loďky. Most je využíván pouze jako pěší, čemuž odpovídá i jeho konstrukce a rozměry. Jeho vznik se datuje do řeplomu 18. století na území Číny, ale velmi rychle byl přejat také japonskou architekturou. Původní návrh mostu měl umožňovat rolníkům snadné přecházní mezi poli …později byl však zakomponován do čínské architektury, zejména ve vyšších vrstvách.

Nefritový měsíční most v Pekingu je nejznámější měsíční most na světě

Nefritový most v Letním paláci v Pekingu je nejznámější měsíční most na světě

Konstrukce mostu vypadá celá jako půlkruh, anebo má v některých případech vodorovně prodloužený ochoz po obou stranách. Stoupající a klesající části mostu se o sebe zapírají, čímž si vytváří vzájemnou oporu. Pokud most překlnuje vodní hladinu v zahradě, je vždy postaven nad stojatou hladinou odrážející měsíční svit. Vodní hladina funguje jako zrcadlo, takže odrážená konstrukce mostu znázorňuje měsíc.

Měsíční most v Taipei na Taiwan patří k nejznámějším na světě

Později byla v čínské architektuře použita půlkruhová konstrukce několikrát za sebou, takže most tvořilo i pět půlkruhů …počet byl vždy lichý, aby vytvářel prostřední z nich dominantní měsíční obraz.

Víceobloukový měsíční most v Lijiang, Čína


Mimo území Asie se nachází nejznámější měsíční most v americkém San Franciscu

Měsíční most v japonské čajové zahradě v San Franciscu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

    Okomentuj nám příspěvek

    Přejít k navigační liště