Nejlidnatější města Číny: 10 nejlidnatějších měst Číny

Šanghaj, nejlidnatější město Číny

Nejlidnatější města Číny převyšují počtem obyvatel celé země. Největší z nich přesáhly hranici 20 milionů obyvatel, jiná mají „pouze“ polovinu. Ačkoliv žilo ještě před 30 lety více než 90% obyvatel Číny na venkově, v důsledku ekonomických reforem se začali Číňané stěhovat do měst, která se rozrůstala rychlostí světla. Ve městech dnes žije téměř 95% obyvatelstva a jejich počet neustálestoupá. Mezi nejlidnatější města Číny patří východočínská Šanghaj, hlavní město Peking nebo jihočínský Šen-čen.

Šanghaj (Shanghai) v čele nejlidnatějších měst

Šanghaj má více jak 20,2 milionů obyvatel, a je tak nejlidnatějším městem Číny i celého světa. Hustota osídlení činí v průměru 2 059 obyvatel na km2, přičemž v městských centrech stoupá zalidnění na 3 854 obyvatel na km2. Šanghaj je v čele s obchodní čtvrtí Pchu-tung nejvýznamnějším obchodním centrem v zemi i ve světě.

Šanghaj, nejlidnatější město Číny

Peking (Beijing) má prvenství na druhém místě

Peking zaujímá post hlavního města Čínské lidové republiky. S více než 16,5 miliony obyvatel je druhým nejlidnatějším městem Číny. Hustota osídlení činí 1 308 obyvatel na km2. Počet obyvatel Pekingu v posledním roce rapidně stoupl a čínské úřady mají v plánu jeho růst omezit. Město je hlavním kulturním a historickým centrem země.

Peking, hlavní město Čínské lidové republiky

Tchien-ťin (Tianjin)

Tchien-ťin je významným obchodním a přepravním centrem země. Má přes 11 milionu obyvatel, a je tak třetím nejlidnatějším městem Číny. Hustota osídlení činí 935 obyvatel na km2. Město nabízí novým příchozím především práci v rozlehlém přístavu a továrnách.

Tchien-ťin

Kanton (Gunagzhou) jako centrum největší megalopole světa

Kanton se stal nejvýznamnějším ekonomickým centrem v Číně. Atakuje hranici 11 milionů obyvatel, a je tak čtvrtým nejlidnatějším městem Číny. Hustota osídlení činí 1 708 obyvatel na km2. Počet obyvatel výrazně vzrostl v posledních pěti letech díky vysokému počtu pracovních míst. Město je součástí vznikající megalopole, která bude po dokončení největším městem na světě. Kanton získal svůj význam především díky silnému obchodnímu postavení.

Kanton je ekonomicky nejdůležitějším centrem země

Šen-čen (Shenzhen) se dostal mezi nejlidnatjěší města Číny

Šen-čen je největším výrobním střediskem v Číně. Město má přes 10,5 milionů obyvatel, a je tak pátým nejlidnatějším městem Číny. Hustota osídlení činí 4 878 obyvatel na km2, a patří tak zároveň k nejhustěji osídleným oblastem světa. Počet obyvatel v Šen-čenu rapidně stoupl v důsledku velkého počtu továren. Dnešní město vyrostlo na hranicích s Hongkongem během 20 let, a je silně zatíženo smogem.

Šen-čen, největší výrobní středisko Číny

Čchung-čching (Chongqing)

Čchung-čching patří k centrům vzdělání a výroby. Město obsazuje s 8,5 miliony obyvatel šestou pozici nejlidnatějších měst Číny. Hustota osídlení činí 140 obyvatel na km2, v centrech je to zhruba 800 obyvatel na km2. Město nabízí velké množství práce v továrnách, kvůli kterým je zatíženo smogem.

Čchung-čching

Čcheng-tu (Chengdu)

Město je s více jak 7,8 miliony obyvatel v těsném závěsu za Tung-kuanem, a je sedmým nejlidnatějším městem Číny. Hustota zalidnění činí 576 obyvatel na km2. Je hlavním městem provincie S‘-čchuan. Patří k nejdůležitějším ekonomickým centrům země; nachází se v něm mezinárodní letiště, které patří k nejvytíženějším v zemi.

Čcheng-tu

Wu-chan (Wuhan)

Wu-chan má přes 7,6 milionu obyvatel, a je tak osmým nejlidnatějším městem Číny. Hustota osídlení činí 882 obyvatel na km2. Je hlavním městem provincie Chu-pej a nejlidnatějším městem ve střední Číně. Wu-chan je někdy nazýván jako „čínské Chicago“.

Wu-chan

Tung-kuan (Dongguan)

Tung-kuan má téměř 7,4 milionů obyvatel, a je tak devátým nejlidnatějším městem Číny. Hustota osídlení činí 2 839 obyvatel na km2. Město láká nové příchozí především vysokou nabídkou práce v továrnách. Je součástí nově vznikající největší světové megalopole.

Tung-kuan

Hongkong (Hong Kong)

Hongkong má lehce přes 7 milionů obyvatel, a je tak desátým nejlidnatějším městem Číny. Hustota osídlení činí 6 439 obyvatel na km2; ovšem v městské části Kowloon je čtvrť Mong Kok, kde přesahuje hustota zalidnění 130 tisíc na km2 – Mong Kok je tak nejlidnatějším místem na světě (hustota osídlení je zhruba 7x vyšší než v Monaku). Ačkoliv je jedná o vysoce autonomní oblast, podléhá v zásadních otázkách pekingské vládě. Hongkong je významné obchodní a ekonomické centrum.

Hongkong patří mezi nejlidnatější města Číny

    Okomentuj nám příspěvek

    Přejít k navigační liště