Tak trochu jiné Japonsko… Švihlé anime postavičky ve čtvrti Shibuya a „jiný svět“

Foto: Pixabay.com

Japonci mají rádi výstřednosti, a Shibuya je toho důkazem. Nejvytíženější čtvrť světa skýtá bizarní pohledy, o kterých se mimo Japonsko příliš neví.

Výstřední kultura mladých se v tokijské čtvrti Shibuya mnohdy kontrastně prolíná se stereotypním životem japonských businessmanů. Snad za to může nespočet barů, restaurací, hudebních klubů nebo nočních podniků, které slouží výhradně ke společným setkáním. Čtvrť má co nabídnout každému návštěvníkovi, ale její největší atrakce vás pravděpodobně překvapí.

Haradžuku, v ráji alternativní kultury můžete být kýmkoliv

Projděte se po Haradžuku a nasajte atmosféru nespoutanosti a ničím neomezené výstřednosti. Haradžuku je rájem pro mladé Japonce a Japonky vyznávající amerikanizovanou kulturu, a hledající často svérázné možnosti sebevyjádření. Nelekejte se proto trochu „atypického“ Japonska. Narazíte tu mj. na spoustu obchodů s oblečením obrovských módních řetězců i na zcela alternativní butiky.

Ať už vás zajímají palačinky, dobrá káva, chcete se pomazlit s kočičkami, nebo strávit pár příjemných chvil ve společnosti kawaii monster, navštivte jednu z místních kaváren. Je dost možné, že se k vedlejšímu stolu posadí středověký aristokrat, gotická lolitka, děda převlečený za školačku s copánky, nebo postava z vašeho oblíbeného anime. Trochu bláznivé prostředí …ale i tohle je Japonsko.

Mohlo by vás zajímat: Utopená svatyně Icukušima, 1400 let stará ikona Japonska

Po ulici Omotesandó za trochou klidu

Pokud vás mnohdy surrealistická atmosféra Haradžuku unaví, vraťte se po třídě Omotesandó zpět ke stanici Haradžuku a navštivte přilehlý park Jojogi, oblíbené místo běžců a rekreantů, v němž mnoho místních hledá útočiště před hlukem, shonem a výstředností okolního světa. Až se budete cítit odpočatí a dáte si třeba své bentó, navštivte šintoistickou svatyni Meidži věnovanou významnému japonskému císaři. Tradiční šintoistický chrám v centru parku, který leží v bezprostřední blízkosti čtvrti plné svérázné, moderní a amerikanizované kultury, je jedním z nejpozoruhodnějších kontrastů, jaké může Shibuya nabídnout.

Pokloňte se Hačiko a vyrazte do boje

Jakákoliv návštěva Šibuji by nebyla kompletní bez účasti v bitvě, jež se v pravidelných dvouminutových intervalech odehrává před šibujským hlavním nádražím. Pohlaďte sochu Hačiko, který tu před hlavním vchodem hlídá již několik desítek let, a postavte se na přechod. V tomto místě ztrácíte jakoukoliv individualitu, zapomeňte na „vlastní směr“ a snažte se co přejít na druhou stranu živí a zdraví. Pro Japonce, kteří tu žijí, je to běžná záležitost, ale turista nemusí takový spěch úplně pobrat.

Jste pouhou součástí masy řítící se doprostřed ulice, na níž se z různých směrů řítí čtyři jiné masy lidí. Uprostřed nastává chaos a přetlačovaná, lidé se omlouvají, děti křičí, a naštvaní řidiči troubí na opozdilce. A vy přemýšlíte, jestli jste si to divadlo neměli raději prohlédnout z okna místního Starbucks. Pozor, svítí zelená!


Co si ještě přečíst? Další zajímavosti z asijské kultury