Holi: Nejbarevnější festival všech festivalů

Foto: Pixabay.com

Už jste navštívili opravdu dech beroucí festival? Ať už ano nebo ne, určitě stojí za zmínku festival Holi, který probíhá v Indii a Pákistánu. Pod pojmem festival si pravděpodobně každý představí obrovské průvody lidí, kteří se sjedou ze všech koutů, aby společně tančili a zpívali ve víru zábavy. K tomu samozřejmě nesmí chybět divoké kostýmy a barvami pomalované obličeje i celé tělo. Co když ale za takovým festivalem stojí více než to, co je vidět na první pohled.

Legendy za festivalem

Festival, to jsou samozřejmě navenek především barvy, což je to, co každého upoutá. Vizuální dojem je zkrátka vždy spektakulární. To však neznamená, že takový festival nemá hlubší podtext. V případě festivalu Holi se jedná o oslavu hindských mýtů ale legend, ať už z Indie nebo z Pákistánu.

Mezi ty nejznámější patří legenda Prahrad a Hiranyakshyap. Vypráví o tom, že Hiranyakshyap, zlý král, chtěl aby ho každý uctíval. Ale Prahrad, jeho syn, nechtěl připustit žádné takové bláznovství. Prahrad místo toho uctíval boha Vishnu. Hiranyakshyap tím byl podrážděný a nařídil své sestře Holice, aby prošla ohněm, zatímco Prahrada nesla na klíně. Oddanost pro Vishnu zachránila Prahradovi život, ale Holika to nezvládla. Tak se zrodila tradice upalování Holiky, jinak také „Holika dahan“. Během ní lidé dělají ohně symbolizující triumf dobra nad zlem. Na festivalu se tak děje v jeho nejpopulárnější části, v předvečer Rangwali Holi.

Zažijte explozi barev

A co to je Rangwali Holi? V ten moment se účastníci festivalu nechají postříkat barevným práškem. Festival tak doslova začne záři barvami. Dříve se používal tradiční rostlinný pigment, mimo jiné také z kurkumy. Barvy symbolizují lásku a platnost. Modrá reprezentuje boha Krišnu, zelená představuje nové začátky a žlutá je barvou štěstí a míru.

Chcete-li zažít tento festival, tak nemá pevné datum v kalendáři. Koná se na konci zimy, během posledního úplňkového dne hindského kalendářního měsíce. Ten označuje začátek jara. Festival si také slaví v zemích s velkou hinduistickou populací, jako je Nepál. Překvapující je, že se slaví i v Evropě, konkrétně v Německu ve velkých městech, a to jako Holi festival barev.