V Číně žijí poslední jeskynní lidé. Moderní svět odmítají, všechno by jim vzal

Foto: Pixabay.com

Umíte si představit život v jeskyni? V Číně tak žije asi stovka obyvatel téměř 40 let, a odmítají z místa odejít. Vzpírají se čínským zákonům a budují vlastní cestovní ruch.

V jeskyních na jihozápadě Číny se lidé usadili v 80. letech 20. století, když komunisté soupeřili o moc s Kuomintangem. Krvavé boje a ozbrojené skupiny zahnaly desítky vesničanů z etnika Miao do hor, kde se ukryli v jeskynních ležících kilometry daleko od civilizace. A zůstali v nich i poté, co se vlády chopil Mao Ce-tung, který prolomil izolaci venkova a sjednotil čínské území i obyvatelstvo.

Těžko přístupná vesnice je státem ve státě

Vesničané z etnika Miao původně osídlili několik jeskyní, ale postupem času se z různých důvodů přemístili do největší z jeskyní zvané Zhong, která má rozlohu čtyř fotbalových hřišť. Jeskyně se nachází v jihozápadní provincii Guizhou, jedné z nejchudších oblastí v Číně, a jediné spojení se světem představuje úzká stezka vedoucí strmým údolím. Cesta po ní trvá asi hodinu, a dostanete se z jeskyně k nejbližší silnici, která vede do několik kilometrů vzdálené vesnice.

Obyvatelé jeskyně odmítají odejít, cestovní ruch tu roste

Vláda si zpočátku nových obyvatel jeskyně příliš nevšímala. K řešení byly mnohem důležitější otázky, a tak se pouze snažila uplatňovat některé zákony. Později ale usilovala o přesídlení obyvatel do „civilizovaného světa“, v němž by zaujali své místo jako všichni ostatní. To ale obyvatelé jeskyní vesnice odmítli, onen moderní svět jim nenabízel nic, o co by stáli. Přístřeší jim poskytovaly jeskyně, a obživu zase blízká půda, na níž pěstovali plodiny a chovali dobytek.

Naučili se využívat všeho, co jim nabízela příroda, a s okolním světem komunikovali jen zřídka. V posledních 20 letech ale „narušují“ jejich životy místní i zahraniční turisté, protože je celosvětová média označila za „poslední jeskynní lidi“ na území Číny. Takže zatímco místní prostě žijí své životy, návštěvníci je vnímají jako atrakci; má to ale i své výhody. Turisté se často zdrží přes noc, takže si vesnice přivydělá nějaké peníze pronájmem pokojů a prodejem jídla.

Život místním komplikuje vláda, ti ale stále žijí podle svého

Ve dne to ve vesnici žije, k vidění jsou rutinní činnosti i práce na polích, které zajišťují místním obyvatelům obživu. Večer se pak všichni schází u velkého ohně, kde večeří a tráví společně čas. Dříve měli ve vesnici i školu, v níž se učily všechny děti společně; později ale čínská vláda nařídila, že děti do 5 let musí navštěvovat školku, která je dvě hodiny chůze daleko. Ty starší ale mohou navštěvovat „společnou třídu“, kde se učí číst, psát, počítat, znát přírodu apod.

Krajská vláda ale s životem v jeskyni nesouhlasí a chce, aby se obyvatelé přestěhovali do nedalekých domů, nízkopodlažních jednotek, které byly postaveny před téměř 10 lety. Každý přitom dostal nabídku 9 500 dolarů, tj. asi 210 tisíc Kč, aby z jeskyně odešel. S přesunem nakonec souhlasilo pouze rodin, zatímco zbylých 18 odejít odmítlo. Podle nich jsou nové domy příliš malé, ztratili by svou půdu a možnost obživy, protože většina z nich mluví mandarínštinou velmi málo nebo vůbec.

„Obyvatelé této jeskyně by měli být správci místního cestovního ruchu, bez ohledu na to, jestli jsme či nejsme placeni. Nejlepší jsou na této jeskyni právě její obyvatelé“, řekl Wang Qiguo, vedoucí vesnice. Místní zemědělec Wang Qicai, který provozuje malý obchod v nejbližším městě, zase říká, že se mladí mohou přestěhovat za prací, ale většina z nich se nakonec vrátí ke svým rodinám. V jeskyni se prý cítí jako doma.

Jeskynní obyvatelé uchvátili amerického milionáře

Život v jeskyni zaujal nejednoho návštěvníka, nejvíce ale amerického podnikatele Franka Beddora Jr. z Minnesoty, který vesnici v roce 2002 navštívil. Jen o několik měsíců později investoval desítky tisíc dolarů na výstavbu elektrického vedení, a vybudoval ve vesnici také školu a společnou koupelnu, což výrazně zlepšilo kvalitu života místních obyvatel.