Myanmar má historicky první surfařský tým, startoval na SEAsia Games

Foto: Pixabay.com

Legendární film Kokosy na sněhu připomíná příběh myanmarských surfařů, kteří se rozhodli zúčastnit se tradičních sportovních her států jihovýchodní Asie a Tichomoří. Před třemi lety ještě nikdo v zemi o surfingu neslyšel do doby, kdy jedna studentka z pobytu v USA do vlasti přivezla longboard.

První reprezentace v závodním surfingu

Pětadvacetiletá studentka přičichla k surfování během svého studijního pobytu v jižní Kalifornii a tradiční sport amerických pláží jí naprosto učaroval. Ona sama tvrdí, že když je na vlnách, vždy se cítí šťastná.

Po svém návratu ze spojených států začala dívka trénovat a v létě 2019 byla vybrána do národního surfařského týmu na Hry jihovýchodní Asie (SEAsia Games). Kvůli tréninku museli odjet na dvouměsíční pobyt na indonéský ostrov Bali. U domovských pláží města Ngwe Saung, kde zdejší tým původně trénoval, jsou vlny příliš malé a vhodné spíš pro začátečníky.

Chudoba a militantní režim sportu z USA nepřály

Státy jihovýchodní Asie mají pobřeží jako stvořená pro surfování, nicméně podmínky a militantní zákony, jimiž se zdejší státy řídily během posledních dvou dekád, stejně jako velká chudoba a nedostatek vybavení tomuto sportu nikdy nepřály.

Ačkoliv je však tento vodní sport mezi zdejší populací známý ne více než pět let, koncem roku 2019 se stal surfing jednou ze závodních disciplín na mezinárodních sportovních hrách států jihovýchodní Asie (SEAsia Games), které se konaly na Filipínách.

Surf na SEA Games málem překazil tajfun

Závodní surfování bylo v prosincových Sportovních hrách jihovýchodní Asie jakožto soutěžní disciplína zařazeno poprvé v historii. Paradoxem je, že těsně před jejich konáním byl tento závod málem zrušen kvůli hrozícímu tajfunu Kammuri. Závod nakonec sice proběhl, ale málem u něj přišel o život závodník z Indonésie, jehož zachránil favorit soutěže, Filipínec Roger Casugay, který se tak připravil o zlatou medaili. Myanmarští surfaři se na stupních vítězů neumístili. Sportovní hry s názvem Southeast Asian Games jsou tradičním závodem, který se koná už od roku 1959 pod dohledem Mezinárodním olympijským výborem a Olympijskou radou Asie a v níž tradičně zápolí všech 11 zemí zdejšího regionu nejméně ve 22 sportovních disciplínách od lukostřelby přes kulečník až po vodní sporty a tradiční asijská bojová umění.