Stovky zvířat přišly o život na pákistánském zvířecím trhu kvůli uzavření země

Pákistánská největší města byla uzavřena kvůli pandemii koronaviru. Kvůli spěšnému uzavření zde zůstaly zapomenuty tisíce zvířat v klecích, mezi nimiž byly kočky, psi nebo králíci. Tato zvířata byla ve svých klecích nyní nalezena mrtvá. Těch nemnoho, co přežilo, bylo nyní zachráněno až poté, co ekologičtí aktivisté požádali úřady o přístup do uzavřených tržišť.

Zvířata byla uzavřena několik týdnů ve tmě a bez ventilace

Dva týdny po uzavření měst Ayesha Chundrigar slýchala ze svého domu křik a skučení domácích zvířat z venkovních tržišť, kde bylo dohromady uvězněno více než tisíc zvířat.

„Když jsme se dostali dovnitř, většina z nich byla mrtvá. Zhruba 70 procent z nich. Jejich těla ležela na zemi,“ uvedla pro agenturu AFP Ayesha Chundrigar, která provozuje záchrannou stanici ACF Animal Rescue. „Bylo to tak strašné, že to nedokážu ani vyslovit,“ dodala otřeseně ochránkyně přírody. Zvířata, která dosud přežila, seděla mezi mrtvými těly těch, která to nezvládla, a v klecích bez světla a přístupu čerstvého vzduchu se chvěla strachem a utrpením.

Majitelé obchodů se tajně plížili nocí, aby zvířata nakrmili

Když koronavirová pandemie vzrůstala, hlavní pákistánská města byla kompletně uzavřena a provozovatelé většiny obchodů museli své stánky ihned opustit. V provozu zůstaly jen obchody a stánky prodávající základní zboží, jako jsou potraviny a léky.

Majitelé obchodů s domácími mazlíčky zůstali od svých zvířat odříznuti. Někteří z nich, jimž osud jejich svěřenců ležel na srdci, se na tržiště plížili po nocích, aby zvířata alespoň nakrmili.

Nyní po zoufalé záchranné akci se Ayeshe Chundrigar podařilo přesvědčit orgány ve městě Karáčí, aby umožnila majitelům obchodů s domácími mazlíčky a jejich zaměstnancům každodenní přístup ke zvířatům a poskytnout jim tak alespoň základní péči.

Pákistán, na jehož území žije kolem 215 milionů lidí, patří k nejchudším zemím světa a to se podepsalo i na možnosti testování zdejších lidí proti koronaviru. Potvrzeno bylo více než 3 800 nakažených a 54 mrtvých, nicméně skutečný počet je odhadován mnohonásobně vyšší, a to právě kvůli testovacím omezením.

Zhruba čtvrtina zdejší populace žije pod hranicí chudoby. Odborníci však odhadují, že po omezeních vyhlášených kvůli koronaviru k nim ale přibyly miliony dalších.