Koronavirus přerušil produkci nejdéle fungujícího kresleného seriálu světa

Produkce nejdéle běžícího kresleného seriálu světa a hlavního pilíře japonských víkendů byla přerušena kvůli koronaviru. To donutilo televizi poprvé za několik desítek let opakovat staré série, k čemuž se uchýlili naposledy během ropné krize v sedmdesátých letech minulého století.

Seriál musel zastavit dabing

Kultovní japonská manga Sazae-san byla původně vydávaná v časopise od konce druhé světové války a svět ji spatřil na obrazovkách televize poprvé v roce 1969. Je to klasický seriál s typickou rodinou v hlavní roli, který se pravidelně už desítky let vysílá v neděli večer a někteří Japonci si bez něj konec týdne vůbec nedokážou představit.

Koronavirová pandemie sice zasáhla Japonsko velmi lehce, nicméně v zájmu ochrany zdraví svých občanů zdejší vláda přikročila k nařízení přísných protiopatření. V jejich důsledku kvůli zachování zdraví dabérů, televizníé síť Fuji Television Network zastavila dabování animovaného filmu, který se dostal i na stránky Guinessovy knihy rekordů jakožto nejdelší televizní animovaný seriál.

„Zastavíme vysílání nových epizod Sazae-san prozatím od 17. května. Místo toho se spustí vysílání repríz starých dílů,“ oznámila televize druhou květnovou neděli.

Naposledy reprízovali před půl stoletím

Fuji Television Network uvedla, že do nadcházejícího vysílání budou zařazeny epizody z doby před dvěma lety s tím, že datum obnovení produkce nových epizod bude oznámeno divákům co nejdříve to bude možné.

Od začátku vysílání seriálu v roce 1969 se dosud stalo pouze jednou jedinkrát, že bylo televizní studio přinuceno zastavit produkci nových dílů mangy Sazae-san. Bylo to v roce 1975 v době, kdy na svět doléhaly hospodářské dopady předchozí ropné krize. To bylo jednou jedinkrát v historii, kdy se namísto nových dílů vysílala repríza seriálu. Japonsko je ve stavu nouze kvůli koronaviru SARS-CoV-2, jímž se nakazilo přes 15 800 Japonců, z nichž 621 v důsledku choroby zemřelo. To jsou v zemi s téměř 113 miliony obyvatel poměrně malá čísla ve srovnání s ostatními zeměmi světa. Nicméně i přesto zdejší vláda krizový stav prodloužila do konce května.