Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Čínské vynálezy, které zná celý svět

Čínské vynálezy, které zná celý svět

Čínské vynálezy jsou známé po celém světě, a přesto mnozí nevědí, odkud vlastně pochází. Přitom vynalézavost starých Číňanů předčila celý svět, a do Evropy se dostala velká spousta inovací až o 1 700 let později. Některé z velkých objevů staré Číny si představíme, a zajímavá fakta nám prozradí tajemství stará tisíce let.

Čínské vynálezy známé po celém světě

Čaj: Náhoda vedla ke vzniku národního nápoje Číny

Světoznámý čaj je dnes pěstován po celém světě, ovšem ten pravý pochází z území starověké Číny. Poprvé se objevil v roce 2 737 př. n. l. na území dnešní provincie Fu-ťian (Fujian), a to zcela náhodou. Podle legendy ho nedopatřením objevil císař Šang-nung (zvaný též „Božský vladař“), když odešel meditovat hluboko do lesa, a dal si na oheň ohřát vodu. Do té mu vítr zanesl z nedalekého keře několik suchých lístků, a chvíli nato se začala vzduchem linout neznámá, avšak příjemná vůně.

Čínský čaj

Byla natolik intenzivní, že císaře vytrhla z meditace, a on zatoužil okusit i chuť tak příjemně vonícího odvaru. Ten mu zachutnal, a po nedlouhém pátrání nalezl i keř s lístky této vůně. Když o svém zážitku pověděl v paláci, rozmohlo se pěstování čaje ve velkém, a čajové plantáže jsou dnes neodmyslitelnou součástí čínské přírody. První zmínky o čaji pochází z knihy Pen Cchao (Encyklopedie bylin), která ho prezentuje jako „hořký tchu a čcha“, tedy hořkou – ale lahodnou – bylinu. Provincie Fu-ťian leží na jihovýchodním pobřeží, které je dnes největším producentem čaje na světě.


Čtěte také: Čínské vynálezy, které změnily svět


Kê-chiap neboli kečup: Směs sušených ryb a koření

Vznik kečupu se datuje do 17. století, kdy čínští námořníci vytvořili ze sušených ryb a koření směs zvanou „kê-chiap“. Příjemně pikantní omáčka se o století později dostala do států dnešní Malajsie, kde ji ochutnali angličtí kolonisté, díky nimž se rozšířila až do Ameriky. Složení kečupu bylo průběžně upravováno, až z původní receptury nezbylo téměř nic. Původní kečup dnes můžete ochutnat pouze v samotné Číně, kde je dodnes oblíbenou omáčkou k rybám i dalším jídlům. Omáčka podobného složení se objebuje v asijských bistrech, ta ale bývá velmi ostrá a od původního čínského kečupu se liší.

Čínský kečup - vynález

Porcelán: Symbol císařovy vznešenosti

Tajemství porcelánu objevili Číňané přibližně 700 let př. n. l., kdy z něj vyráběli nedokonalé výrobky, zejména pak nádobí. Ačkoliv nebyly výrobky vizuálně líbivé jako keramické nádoby, bylo nádobí z porcelánu určeno výhradně císaři a jeho dvoru. Do Evropy se porcelán poprvé podíval v roce 1 290, kdy ho se svých cest přivezl Marco Polo. Porcelán dnešní podoby vznikl v rukách Číňanů až počátkem 15. století, a v zahraničí představoval luxusní zboží vyvažované zlatem – podobně jako hedvábí.

Čínský porcelán

Bankovní systém: Lék na velkou finanční krizi

Zřízení první banky na světě je spojené se vznikem papírových peněz, které se poprvé objevily ve formě směnek. Ta úplně první byla vydána v roce 650 císařem Kao Tsungem z vládnoucí dynastie Tang. Zemí tou dobou zmítala těžká finanční krize, a peníze bohatých občanů bývaly cílem zlodějů. Císař proto umožnil ukládat jmění obchodníků a šlechty do „státního trezoru“ výměnou za drobný poplatek. Už ve starověkém Egyptě sice fungovali směnárníci, ale nikdy se nejednalo o tak rozsáhlé skužby.

Čínské vynálezy - banka

Kdo mohl v té sobě tušit, že bude bankovní systém o 1 500 let později tak rozsáhlý, jak ho dnes známe. Věřitelé, kteří se rozhodli služeb císařství využít, odcházeli po vkladu s pocitem bezpečí a směnkou (cenným papírem) dokládající hodnotu jejich vkladu. A i když císařství krylo z velké části vklady zásobami drahých kovů, byly peníze za zády věřitelů investovány.

Hedvábí: Unikát, který Číňané nikdy nevyzradili

Hedvábí bylo po tisíce let přísně střeženým tajemstvím, které bylo za hranicemi Číny vyvažováno zlatem. Podle legendy byla technologie výroby objevena náhodou, a to v roce 2 640 př. n. l.; některé zmínky však hovoří až o 4. tisíciletí př. n. l. Hedvábná tkanina patřila stovky let k nejvyváženější komoditě Číny i přesto, že si ji většina lidí nemohla dovolit. Bohatí občané starověkého Říma dokonce prahli po hedvábí tak moc, že se říše zmítala na pokraji bankrotu.

Čínské vynálezy - hedvábí

Až do druhé poloviny 1. tisíciletí bylo hedvábí považováno za jeden z největších čínských vynálezů; kolem roku 650 ho začala ve velkém napodobovat také Byzantská říše, a později i Řekové. Nikomu se ale dodnes nepodařilo vyrobit tak kvalitní hedvábí, jako Číňanům.