Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Ve čtvrti Shibuya uvidíte denní boje o přežití i švihlé anime postavičky. Tak trochu jiné Japonsko…

Japonsko, Tokio - čtvrť Shibuya

V tokijské čtvrti Shibuya to každý den žije naplno, nejvytíženějším místem světa projdou denně statisíce lidí. Výstřední kultura mladých se tu mnohdy kontrastně prolíná se stereotypním životem japonských byznysmenů. Slavná tokijská čtvrť nabízí nespočet barů, restaurací, hudebních klubů nebo nočních podniků; ale i obchodní domy a firmy. Čtvrť má co nabídnout každému návštěvníkovi, ale její největší atrakce vás pravděpodobně překvapí.

Japonsko, Tokio - čtvrť Shibuya

Haradžuku, v ráji alternativní kultury můžete být kýmkoliv

Projděte se po Haradžuku a nasajte atmosféru nespoutanosti a ničím neomezené výstřednosti. Haradžuku je rájem pro mladé Japonce a Japonky vyznávající amerikanizovanou kulturu, a hledající často svérázné možnosti sebevyjádření. Nelekejte se proto trochu „atypického“ Japonska. Narazíte tu mj. na spoustu obchodů s oblečením obrovských módních řetězců i na zcela alternativní butiky.

Japonsko - Tokyo, Shibuya

Ať už vás zajímají palačinky, dobrá káva, chcete se pomazlit s kočičkami, nebo strávit pár příjemných chvil ve společnosti kawaii monster, navštivte jednu z místních kaváren. Je dost možné, že se k vedlejšímu stolu posadí středověký aristokrat, gotická lolitka, děda převlečený za školačku s copánky, nebo postava z vašeho oblíbeného anime. Trochu bláznivé prostředí …ale i tohle je Japonsko.

Mohlo by vás zajímat: Utopená svatyně Icukušima, 1400 let stará ikona Japonska

Po Omotesandó za trochou klidu

Pokud vás mnohdy surrealistická atmosféra Haradžuku unaví, vraťte se po třídě Omotesandó zpět ke stanici Haradžuku a navštivte přilehlý park Jojogi, oblíbené místo běžců a rekreantů, v němž mnoho místních hledá útočiště před hlukem, shonem a výstředností okolního světa. Až se budete cítit odpočatí a dáte si třeba své bentó, navštivte šintoistickou svatyni Meidži věnovanou významnému japonskému císaři. Tradiční šintoistický chrám v centru parku, který leží v bezprostřední blízkosti čtvrti plné svérázné, moderní a amerikanizované kultury, je jedním z nejpozoruhodnějších kontrastů, jaké může Shibuya nabídnout.

Pokloňte se Hačiko a vyrazte do boje

Jakákoliv návštěva Šibuji by nebyla kompletní bez účasti v bitvě, jež se v pravidelných dvouminutových intervalech odehrává před šibujským hlavním nádražím. Pohlaďte sochu Hačiko, který tu před hlavním vchodem hlídá již několik desítek let, a postavte se na přechod. V tomto místě ztrácíte jakoukoliv individualitu, zapomeňte na “vlastní směr” a snažte se co přejít na druhou stranu živí a zdraví. Pro Japonce, kteří tu žijí, je to běžná záležitost, ale turista nemusí takový spěch úplně pobrat.

Jste pouhou součástí masy řítící se doprostřed ulice, na níž se z různých směrů řítí čtyři jiné masy lidí. Uprostřed nastává chaos a přetlačovaná, lidé se omlouvají, děti křičí, a naštvaní řidiči troubí na opozdilce. A vy přemýšlíte, jestli jste si to divadlo neměli raději prohlédnout z okna místního Starbucks. Pozor, svítí zelená!


Co si ještě přečíst? Pravidelně pro vás připravujeme magazín o Asii