Kultura
Kimono už se v Japonsku (ne)nosí, přesto ho musí mít každý Japonec
Kimono už dnes téměř nevidíme, přesto ho musí mít ve skříni doslova každý Japonec. Proč už se nenosí a k čemu ho tedy potřebují? Málokteré národní oblečení je proslavené po celém světě tak, jako kimono. Po staletí se do něj oblékalo celé Japonsko, a zřejmě nejznámější je ve spojení se samurajskými válečníky. Z každodenního života…
Číst dáleLotosové květy: Honosný název tradice, při níž lámali nohy čínským dívkám
Každý má jiné choutky, ty čínských mužů byly však velmi podivné. Vrcholem erotiky pro ně byla žena s malinkýma nohama, čemuž ovšem předcházel bolestivý a barbarský proces lámání a svazování nohou.
Číst dáleTak trochu jiné Japonsko… Švihlé anime postavičky ve čtvrti Shibuya a „jiný svět“
Japonci mají rádi výstřednosti, a Shibuya je toho důkazem. Nejvytíženější čtvrť světa skýtá bizarní pohledy, o kterých se mimo Japonsko příliš neví. Výstřední kultura mladých se v tokijské čtvrti Shibuya mnohdy kontrastně prolíná se stereotypním životem japonských businessmanů. Snad za to může nespočet barů, restaurací, hudebních klubů nebo nočních podniků, které slouží výhradně ke společným…
Číst dálePříprava čaje matcha je stará přes 1 100 let. Jak probíhá japonský čajový obřad Čanojú?
Čajový obřad Čanojú předčí i standardy britské královny. Japonci připravují čaj Matcha stejně už více jak 1 100 let, během nichž se dodržují stejně přísná pravidla jako kdysi.
Číst dáleJak slaví Vánoce v Japonsku? Na večeři do KFC, a stromek se nezdobí
Vánoce, u nás každoroční tradice, která opět klepe na dveře; jak je ale slaví třeba ve vzdáleném Japonsku, které obecně křesťanským a západním zvyklostem moc neholduje? Bíle zasněžené ulice ani kapra s bramborovým salátem nečekejte, Japonci mají na Vánoce trochu jiný názor. Tuhle křesťanskou zvyklost respektují, a do jisté míry se jí také účastní, ale naše…
Číst dálePo stopách kmene Mosuů, kde vládnou ženy a muži nemají stálé místo
Na území Číny žije více než 50 etnických menšin, z nichž je kmen Mosuů zřejmě posledním, co dodržuje opravdu staré zvyky svých předků. Jeho kultura nemusí vždy dávat smysl, asi nejpodivnější je „volné manželství“, kdy muž a žena neuzavírají klasický sňatek, ale můžou se kdykoliv rozejít. Někteří mladí sice moderní dobu přijali, starousedlíci ale stále…
Číst dáleJaponská kaligrafie, krasopis z roku 500 je používaný dodnes
Japonská kaligrafie (shodo, nebo také cesta písma) je v Japonsku vnímána jako umění, které má velmi staré kořeny. Původem pochází z území Číny, odkud ji do Japonska zavlekli před více než 1 500 lety. Za tu dobu vzniklo několik čistě japonských stylů, které byly postupně dovedeny k dokonalosti. Japonská kaligrafie se praktikuje dodnes, a vidět ji můžete i na…
Číst dáleZenová zahrada, dokonalost s přísnými pravidly
Zenová zahrada neboli Suchá zahrada (japonsky Kare Sansui) představuje miniaturní stylizovanou krajinu určenou k odpočinku a meditaci. Kare Sansui znamená v doslovném překladu „suché hory a vody“ nebo také „suchá krajina“ – jedná se o zahradu tvořenou pouze kameny, štěrkem a pískem, popř. mechem, jejíž tvar bývá zpravidla obdélníkový. Voda je nahrazena uhrabaným pískem vyjadřujícím vlny na…
Číst dáleTradiční japonské origami, objevte umění skládání z papíru
Origami je přes 1 100 let staré japonské umění tvorby z papíru, a jeho mistři zvládnou složit i stovky různých předmětů. Smyslem je složit list papíru (případně něčeho podobného) ve smysluplný objekt, nejčastěji to bývají zvířata, loďky nebo květiny. Původně bylo využíváno čistě k náboženským obřadům v šintoistických svatyních, a o několik staletí později bylo oblíbenou formou zábavy pro…
Číst dáleOslavy podzimu s úctou k rodině a měsíci
Oslavy podzimu nebo také Měsíční festival jsou druhým největším svátkem v Číně. Typickým symbolem jsou sladké koláčky, čínský drak a papírové lampiony, kterými se v Číně rozhodně nešetří. Zatímco dříve děkovali lidé za bohatou sklizeň, dnes má tento svátek spíše rodinný význam. Právě v den oslav, kdy září měsíc nejdéle a nejjasněji, darují jeden druhému…
Číst dále